MKOZLAR | Tarihçe
15431
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15431,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_responsive

Tarihçe

Tarihçe

İnşaat işine başlamamız; dedemiz Hacı İbrahim Koz’un 1933-1937 yılları arasında inşaat işçiliği, duvar ustalığı gibi inşaat faaliyetlerini İstanbul Erenköy Zihnipaşa Camii ve Tren İstasyonu çevresinde, daha sonra 1937-1940 arasında Ankara Adliye Sarayı’nda kalıp ustalığı, Cumhurbaşkanlığı Köşkü bahçe duvarı ustalığı yapması şeklinde devam eder.

1943 yılında Hacı İbrahim ve çocukları Mehmet, Dursun ve Hasan ticarete atılır. Bugünkü Kök Çarşısı’nın olduğu yerde Atatürk Bulvarı ile Meşrutiyet Caddesi’nin kesiştiği köşede KOZ KARDEŞLER manavını, ilerleyen yıllarda bakkal ve ekmekçi dükkânlarını açarlar. Dönemin en gözde süpermarketi sayılabilecek olan bu dükkân Adnan Menderes, Celal Bayar, İsmet İnönü ve pek çok devlet zevatına, Bulvar Palas gibi en önemli otellere, Belçika ve diğer sefarethanelere hizmet vermiştir.

1949 yılında inşaat sektörüne giren aile, Hafız olan Hüseyin Koz’un da katılımı ile 1951 yılında yeni bir şevk ve heyecanla dönemin gözde işi olan inşaat yapım ve satım işini ilerletmeye başlamışlardır.